poniedziałek, 22 czerwca 2020

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYRAFY





21 czerwca obchodziliśmy święto najwyższego zwierzęcia żyjącego obecnie na Ziemi. Czy ma to związek z tym, że dzisiaj przypada najdłuższy dzień w roku? Tego nie wiemy. Inicjatorem tego święta jest Fundacja Ochrony Żyraf.


 "Żyrafa"
Jan Brzechwa
Żyrafa tym głównie żyje,
Że w górę wyciąga szyję.
A ja zazdroszczę żyrafie,
Ja nie potrafię.



Gdy widzimy łaciate zwierzę o niezwykle długiej szyi, szczudlastych nogach i smukłej sylwetce, nie mamy wątpliwości, że mamy do czynienia z żyrafą. Są one doskonale rozpoznawalne, towarzyszą nam jako motyw dziecięcych zabawek, wystroju pokoi, po design koszulek, oprawy szkolnych zeszytów, reklamy afrykańskich produktów spożywczych, foldery i ulotki biur podróży…
Mało kto jednak wie, że w ciągu ostatnich 30 lat ilość żyraf zmalała aż o 40 %!


Gdzie je spotkacie?




Każdy wie, że żyrafy występują w Afryce. W naturze pozostało około 100 tys. osobników! To znaczy, że jest ich mniej niż sławnych zagrożonych słoni afrykańskich. Badania genetyczne wykazały, że żyrafa żyrafie nierówna. Do ich rozdzielenia na odrębne gatunki doszło około 1.25 mln lat temu, więc mamy nie 1 a 4 różne żyrafy w Afryce!


ZAGADKA




Wśród zwierząt najdłuższą ma szyję,
więc pewnie nie często ją myje.
Na sierści ma plamy wzorzyste
wprost z drzew zrywa liście soczyste.
Czy już wiecie co to za zwierzę?


Dzień z życia żyraf



Jak wygląda dzień z życia żyrafy? 
Głównie polega na jedzeniu i przeżuwaniu. Żyrafy dziennie zjadają blisko 34 kg liści. Pożywienie żyraf jest mało wartościowe i wymaga długiej obróbki, zanim zostanie strawione. Większość płynów przyjmują z pokarmem, gdyż podejście do wodopoju i odpowiednie ustawienie, by się napić – może być ryzykowne, gdyby w pobliskich zaroślach czaił się drapieżnik. Samce i samice oskubują drzewa akacji na różnych wysokościach, dzięki czemu nie konkurują o pokarm. Za pomocą długiego na ok. 45 cm języka mogą chwytać i przyciągać gałęzie, a grube i twarde wargi chronią je przed ostrymi cierniami akacji. Żyrafy przyłapano również na… podgryzaniu kości! Zjawisko to, nazywane osteofagią, nie kwalifikuje jednak żyraf do padlinożerców. Dzięki oblizywaniu i przeżuwaniu kości zwierzęta zyskują cenny wapń – potrzebny do wzmocnienia własnego szkieletu. Część aktywności to oczywiście higiena osobista, prowadzona głównie za pomocą języka, którym żyrafa może wyczyścić sobie uszy, otrzeć oczy i nos. Resztą ciała zajmują się bąkojady. Aby się zregenerować, żyrafy śpią zaledwie 30 minut w ciągu doby!



Każde dziecko marzy o zwierzaku-przyjacielu, o psie, kocie, chomiku… 
A gdyby to była… bardzo wysoka żyrafa? 
Tylko gdzie ją zmieścić z tą długą szyją… 
W szałasie, w salonie czy może w ratuszowej wieży? 
W dziecięcych marzeniach.


Żyrafa – praca plastyczna
z wykorzystaniem 
papierowego talerzyka 



Potrzebne materiały:
- talerzyk papierowy;
- farby;
- papier kolorowy;