poniedziałek, 1 czerwca 2020


1 czerwca Dzień Mleka



1 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Mleka. Mleko prawie na całym świecie stanowi ważny składnik codziennego jadłospisu. Mleko jest bogatym źródłem wielu witamin oraz składników odżywczych i mineralnych. Produkty mleczne zawierają witaminy z grupy B oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E. Do ważnych składników mineralnych należą potas, magnez, fosfor oraz cynk. Dlatego mleko oraz przetwory mleczne powinny być codziennie spożywane, zarówno przez dzieci jak i dorosłych. 2 szklanki mleka lub 30 g sera żółtego zaspokaja dziennie zapotrzebowanie organizmu na wapń. Wapń jest bardzo ważnym pierwiastkiem, który stanowi budulec kości, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie serca, płuc i innych narządów wewnętrznych. Wapń wraz z witaminą D zapobiegają pojawieniu się osteoporozy, która prowadzi do zwiększonej podatności na złamania. Mleko spożywane jest na całym świecie. Według raportu na Foodsci.ca na pierwszym miejscu znajduje się Finlandia w rankingu państw o największej liczbie konsumentów mleka krowiego i przetworów mlecznych. Przeciętny obywatel tego państwa spożywa ponad 180 litrów mleka rocznie. Na kolejnych miejscach plasują się Szwecja i Irlandia, w których ilość spożywanego mleka wynosi ponad 120 litrów na osobę. Prawie z każdym rokiem rośnie światowa produkcja mleka oraz przetworów mlecznych. Polska jest jednym z największych producentów mleka na naszym kontynencie, ale nie przekłada się to na spożycie mleka i jego przetworów. Wiele innych krajów przegania nas w tym względzie.  

Innymi produktami mlecznymi, bardzo chętnie spożywanymi w skali globalnej są sery żółte. Łącznie istnieje ponad 4000 gatunków sera, zaś w Polsce wytwarzanych jest około 90. Sery dojrzewające stanowią bogate źródło białka, wapnia i witaminy B 12. Sery żółte zawierają o wiele więcej wapnia od serów twarogowych. Polskie sery wyróżniają się doskonałą jakością oraz niewielką ilością soli. Norma europejska wynosi 2,5%, zaś w polskim wyrobie nie przekracza 1,5%. Coraz więcej osób zaczyna wyrabiać sery żółte według domowych przepisów. Takie sery, podobnie jak domowy chleb czy inne produkty nie zawierają chemii oraz dopasowane są do gustu domowników. Mleko i najróżniejsze przetwory mleczne, ze względu na dobroczynne składniki stanowią źródło dobrego zdrowia. 





 Mleko znane jest od tysiącleci jako bardzo wartościowy produkt spożywczy. Od chwili, gdy człowiek zaczął prowadzić osiadły tryb życia, mleko zwierząt domowych stało się dla niego bardzo ważnym pokarmem. Najbardziej znanym i najczęściej wykorzystywanym przez człowieka jest mleko krowie, jakkolwiek są kraje w których spożywa się mleko pochodzące od innych zwierząt np. kóz, bawołów, wielbłądów czy jaków. Mleko jest niezbędnym i najbardziej wartościowym składnikiem diety człowieka. Jest najlepszym źródłem wapnia, który pomaga w prawidłowy sposób budować kości. Bogate jest również w składniki mineralne, witaminy D i A oraz z grupy B. Zaopatruje nasz organizm w białko – podstawowy budulec naszych komórek i tkanek, a także w węglowodany, dostarczające nam energii każdego dnia. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu i wzrostu kości potrzebne są dzieciom 2 szklanki mleka dziennie. Wapń – mocne i zdrowe kości oraz zęby Białko – podstawowy budulec organizmu Witamina A – dobry wzrok Witamina B2 – piękna i zdrowa skóra Witamina D - razem z wapniem budują mocne kości Nie można zapomnieć również o tym że nie każdy może pić mleko z powodu alergii – uczulenia i dlatego ten ważny składnik można zastąpić mlekiem roślinnym – sojowym.


Zagadki:
- Ten biały napój daje ci zdrowie. Nie możesz zgadnąć kotek ci powie.
 - Choć dziurek w nim sporo, łatać ich nie trzeba.
 - Zjem go z apetytem razem z kromką chleba. 
 - Też ma mleko w swoim składzie, żółty na kanapkę kładziesz.
- Choć się zielonej trawy naje, to białe mleko daje. 
 - Cztery kopytka, rogi i bródka… Już wiesz, kto wyjadł kapustę z ogródka. 

„Tylko nic nie mówcie krowie” Halina Szayerowa
Nabiał - produkt, smaczny, zdrowy
Dostajemy go od krowy
Tylko nic nie mówcie krowie
Jak się krowa o tym dowie,
To się jej przewróci w głowie
I gotowa narozrabiać
I przestanie nabiał dawać,
Czyli: mleko, masło , sery i śmietanę na desery!

Krótkie rymowanki:
 „Kto mleko pije, długo żyje!”
 „Mleczne pyszności na zdrowe kości!”
„Mleko pijemy, zdrowo żyjemy”
 „ Gdy produkty mleczne jemy szybko rośniemy chodzimy, 
skaczemy, biegamy i zdrowo się uśmiechamy”
„Kto chce silnym, być musi zawsze mleko pić” ”Aby zdrowym być, 
trzeba bardzo dużo mleka pić”


PROPOZYCJA PRZEPISÓW KULINARNYCH 
DO WYKONANIA W DOMU:

Lody „Krówka”
Składniki: 2 szklanki śmietany kremówki 36% puszka masy krówkowej ½ szklanki rodzynek 4 łyżki orzechów włoskich Przygotowanie: Śmietanę ubij na sztywno mikserem. Dodawaj powoli masę krówkową, cały czas miksując. Posiekane orzechy i rodzynki wsyp do masy. Wymieszaj łyżką lub łopatką. Przełóż masę do pojemnika, który można mrozić i włóż do zamrażarki. Po około 1 godzinie wyjmij lody z zamrażarki i ponownie zamieszaj. Pozostaw lody na kilka godzin w zamrażarce.

Sałatka owocowa z twarogiem
Składniki: 1 grejpfrut 1 pomarańcza garść ciemnych winogron ½ puszki ananasa 100 g białego sera 1 łyżka miodu listki mięty do dekoracji Przygotowanie: Umyj owoce i miętę. Obierz grejpfruta i pomarańczę. Pokrój wszystkie owoce na mniejsze kawałki. Przełóż do miseczki, dodaj pokrojony w duże kostki biały ser. Polej łyżką miodu i udekoruj listkami mięty.

Serowe szaszłyki na zimno
Składniki: po 80 g sera gouda, ementaler, sera pleśniowego camembert, cheddar kiść słodkich winogron – mogą być zielone, ciemne bądź różowe garść suszonych śliwek garść suszonych moreli 2-3 łyżki nasion czarnuszki Przygotowanie: Pokrój wszystkie rodzaje sera w kostkę o boku 2 cm. Umyj winogrona. Na patyczki do szaszłyków nadziewaj wszystkie rodzaje serów, przeplatając je owocami. Przygotowane w ten sposób szaszłyki posyp aromatycznymi nasionami czarnuszki.

Serowo – warzywny jeżyk
Składniki: ½ melona 80 g sera gouda 80 g sera typu feta 80 g sera zamojskiego słoiczek oliwek czarnych lub zielonych 1 papryka czerwona 1 papryka zielona słoik bardzo małych ogórków konserwowych ok. 250 g pomidorków koktajlowych Przygotowanie: Odsącz ogórki i oliwki. Umyj paprykę i pomidorki. Przetnij paprykę na połowę i usuń gniazda z nasionami. Pokrój ją na mniejsze kawałki. Wszystkie rodzaje sera również pokrój w kostkę. Na wykałaczki nadziewaj w dowolnej kolejności składniki – po 3-4 na jedną wykałaczkę. Na końcu nabij koreczki na połówkę melona, aby powstał z niego serowo-warzywny jeżyk.