wtorek, 19 maja 2020


Dzień Dobrych Uczynków, czyli święto społecznych 
i bezinteresownych działań
19 maja





Czym właściwie jest dobry uczynek?
  • pomoc gestem, słowem oraz czynem.
  • dobrowolna, bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi.
  • szlachetny akt czyniony potrzebującym.


Zapraszam Was do obejrzenia wzruszającej ekranizacji 
historii człowieka opartej na faktach.  

"Cyrk Motyli"


Zapamiętaj!

  1. Mądra pomoc to inaczej towarzyszenie drugiej osobie w rozwoju, w zmianie, która odmieni jej świat na lepsze.
  2. Mądra pomoc to aktywne działanie obu stron, nie tylko tego, który pomaga. Will sam musiał się zmienić. Mendez dawał impulsy i stwarzał warunki. 
  3. Mądra pomoc do rozwój dla obu stron. Mendez również w tym procesie zmienia się, rozwija i świętuje sukces.

Mapa mądrej pomocy:


 Przekonania
Mądra Pomoc to wiara w potencjał drugiego człowieka. 
Dostrzeganie jego piękna i dbanie o to, aby mógł się rozwijać.



Działania

Mądra Pomoc to stawianie przed drugą osobą wyzwań i podejmowanie decyzji o odpowiedniej formie pomocy. Tak, aby pomoc nie uzależniała.




Rezultaty

Na poziomie rezultatów mądra pomoc to taka pomoc, która prowadzi drugiego człowieka do samodzielności i rozwijania swojego potencjału. 




Jak myślicie jaką rolę w filmie przyjmował Mendez? 


Zgadza się przyjmował rolę nauczyciela/mentora/przewodnika.Pan Mendez podróżuje wraz ze swoją ekipą cyrkową po Ameryce. Pewnego dnia za namową małego chłopca odwiedzają spotkany po drodze cyrk. W tym namiocie jest Will - mężczyzna bez kończyn - zmęczony życiem i smutny człowiek który stracił nadzieję. Pan Mendez postanawia mu pomóc. To właśnie niczym przewodnik kroczy z nim przez jego drogę do znalezienia szczęścia.

Czy wam również podoba się postać właściciela Cyrku Motyli?
  1. Mendez, który swoją absolutną pewnością bardzo przyczynił się do wewnętrznej przemiany  Willa. Wierzył w niego od samego początku, aż po sam koniec.
  2. Mendez inspiruje opowiadając  mu historie innych, którzy również kiedyś w siebie nie wierzyli. Zapamiętaj jego słowa: „Im cięższa jest walka tym większe zwycięstwo”.
  3. Film jest pełen metafor, zwróć uwagę na moment wpadnięcia Willa do wody, czy chociażby na chłopca, który opiekuje się motylem w słoiku.
Wiara w siebie to bardzo silne przekonanie, że jest się kimś wartościowym. To jest fundament poczucia własnej wartości i warto zapamiętać, że powinniśmy nad nim pracować każdego dnia. Bądźmy dla samych siebie wartościowymi ludźmi! 

Zwróćcie szczególną uwagę na poniższy schemat z przemianą naszego głównego bohatera:



Co jeszcze zauważyłeś? Jakie masz wnioski po obejrzeniu Cyrku Motyli? 
Przesyłajcie swoje odpowiedzi na e-mail świetlicy szkolnej 👉swietlicasp1myslowice@gmail,com


Na czym polega idea mądrej pomocy? 

„Jeśli dasz człowiekowi rybę, nakarmisz go na jeden dzień. 
Jeśli nauczysz go łowić ryby, nakarmisz go na całe życie.” 


Nie koncentrujemy się na dawaniu ryby, a nawet wędki. Pracujemy nad mentalnością wędkarza. Jeśli ktoś nie ma mentalności wędkarza i dostanie wędkę, to ją sprzeda i kupi ryby. Każdy z nas powinien odszukać w sobie prawdziwego wędkarza, który nawet jak nie ma wędki, to potrafi sobie ją zrobić z kija i zacznie łowić ryby. Pamiętaj drogi świetliczaku do celu zawsze jest jakaś droga tylko nie wolno iść na skróty!


Podsumowanie!
Dzięki naszym doświadczeniom możemy zbierać wnioski i stawać się ekspertami w mądrym pomaganiu. Tak jak ekspertem był w filmie „Cyrk Motyli” jego dyrektor Mendez. Ty również możesz stać się taki ekspertem dla drugiej osoby!

Zadanie na dziś!

Nie bez powodu nasz film nazywa się "Cyrk Motyli". 
Wiecie co symbolizuje – Motyl. 



Otóż Motyl – symbol duszy, szczęścia, natchnienia, lekkości, piękności i przemiany zewnętrznej i świadomości. Oznacza oświecenie, głębsze wejrzenie w naturę świata oraz przebudzenie się w miłości do świata. Motyl cechuje radość, lekkość, niezależność, wolność.

Waszym dzisiejszym zadaniem jest próba wcielenia się w filmowego Willa. Spróbujcie namalować za pomocą farbek pięknego kolorowego motyla, lecz trudność będzie polegała na tym, aby namalować go bez użycie rąk i nóg.