czwartek, 15 kwietnia 2021

Dzień ochrony słoni


DZIEŃ OCHRONY SŁONI

Obecnie na świcie żyją dwa gatunki słonie: azjatycki, zwany również indyjskim
 i afrykański (niektórzy badacze jako osobny gatunek traktują afrykańskiego słonia leśnego). Słonie azjatyckie i afrykańskie, choć należą do jednej rodziny to różnią się na tyle, że dość łatwo je odróżnić, gdy zna się kilka cech charakterystycznych obu gatunków.
 Przyjrzyjmy się im bliżej:
Słoń Afrykański

Słoń Indyjski
Uszy:
Spójrz na uszy obydwu gatunków i na mapę świata. Widzisz związek? Uszy słonia afrykańskiego są duże (dorastają do 1,5 m długości), z równymi brzegami i nieco przypominają kształtem kontynent afrykański. Uszy słonia indyjskiego są mniejsze, tak jak Indie mniejsze są od całej Afryki, bardziej postrzępione jak linia brzegowa Indii. Poza tym uszy słonia afrykańskiego wystają ponad szyję i ramiona, a uszy słonia azjatyckiego zwisają poniżej. 
Kształt głowy:
 Kiedy patrzysz na wprost – czubek głowy słonia afrykańskiego jest bardziej zaokrąglony, zaś głowa słonia indyjskiego przypomina wypiętą pupę człowieka z dwoma pośladkami i wcięciem po środku. 
Tułów:
 Słonie afrykańskie i indyjskie równią się nie tylko kształtem głowy i uszu ale również budową ciała. Słoń indyjski jest jakby garbaty, na plecach ma wybrzuszenie i jest to jego najwyżej położona część pleców, ramiona (czyli miejsce nad przednimi kończynami) ma zapadnięte. Słoń afrykański ma wygiętą w dół (zapadniętą) dolną część kręgosłupa (czyli tę bliżej ogona), a najwyżej położone są ramiona. Skóra słonia afrykańskiego jest bardziej pomarszczona, obwisła, jakby trochę za duża. 
Wielkość:
W przypadku obydwu gatunków samice są mniejsze od samców. Słonie afrykańskie są znacznie większe od słoni azjatyckie i potrafią dorastać do 3-4 m wysokości, podczas gdy słonie azjatyckie osiągają zwykle od 2 do 3,5 m. Masa słoni afrykańskich sięga 4-7 ton, a słoni azjatyckich 3-5 ton.
Trąba:
Trąba słoni afrykańskich zakończona jest dwoma wyrostkami tzw. palcami, które służą do chwytania i podnoszenia przedmiotów. Słonie azjatyckie mają tylko jeden „palec”. 
Paznokcie:
 Słonie mają na nogach paznokcie, słonie azjatyckie (i leśna odmiana słonia afrykańskiego) mają łącznie 18 paznokci (po 5 na przednich nogach i po 4 na tylnych), zaś żyjące na sawannie słonie afrykańskie mają ich tylko 14 (po 4 paznokcie na przednich nogach i po 3 na tylnych). 
Dieta:
 Wszystkie słonie są roślinożerne jednak ich dieta różni się. Słonie afrykańskie zjadają więcej liści, a azjatyckie więcej traw. 

Słonie pod ochroną 
Słonie, największe zwierzęta lądowe żyjące na Ziemi, z charakterystycznymi trąbami i uszami, znane wszystkim dzieciom, bohaterowie książek i ulubieńcy wielu osób, przynoszące szczęście i budzące zainteresowanie zwierzęta są poważnie zagrożone. Ogromne, majestatyczne zwierzę w naturalnym środowisku nie ma wrogów poza… człowiekiem. Zarówno słonie afrykańskie, jak i azjatyckie gatunki znajdują się w czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN. Naukowcy szacują, że sto lat temu populacja słoni afrykańskich liczyła do 5 do 10 mln osobników. W 2012 r. było ich już tylko ok. 400- 500 tys. Słoni azjatyckich jest tylko ok. 40 tysięcy. Słonie zagrożone są z dwóch podstawowych powodów. Pierwszym z nich jest utrata siedlisk czyli miejsca gdzie mogą spokojnie żyć. Na Ziemi żyje coraz więcej ludzi, potrzebują oni coraz więcej jedzenia. Oznacza to, że w miejscu lasów i terenów niezagospodarowanych pojawiają się miasta, wsie i pola uprawne. A przecież ogromne słonie w porównaniu z innymi zwierzętami potrzebują znacznie większych siedlisk ze względu na ich wymagania żywieniowe. Drugim problemem wyniszczającym słonie jest kłusownictwo. Słonie są zabijane dla mięsa, skóry ale przede wszystkim kości słoniowej. Ciosy słoni (tzw. kły z których powstaje kość słoniowa) nie wypadają jak mleczaki u ludzi. Aby je zdobyć, ludzie mordują słonie. Z kości słoniowej wyrabia się biżuterię, elementy instrumentów, rzeźby i figurki. Choć słonie są zwierzętami chronionymi przez prawo międzynarodowe to i tak są zabijane. Rocznie ginie ich ponad 30 tysięcy, czyli co 15 minut jeden. Kłusownicy korzystają z nowoczesnych metod namierzania słoni, dysponują nowoczesną bronią i tworzą zorganizowane grupy przestępcze, działające na skalę międzynarodową. Kłusownictwo i handel kością słoniową jest na najwyższym poziomie od 25 lat. Kłusownicy potrafią zabić kilkadziesiąt słoni jednego dnia, a cenne kości przemycić do Azji czy Europy. Kość słoniowa osiąga rekordowe ceny w Chinach i Japonii (cena hurtowa wzrosła od 5 dolarów za kilogram w 1989 roku do 2100 dolarów za kilogram w 2014 roku, ceny detaliczne są jeszcze wyższe), co powoduje, że kłusownictwo się po prostu opłaca, a słonie wciąż tracą życie. W 1989 roku obydwa gatunki słoni znalazły się na liście zwierząt objętych specjalną międzynarodową ochroną w ramach (w I załączniku) Konwencji Waszyngtońskiej o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, co oznacza zakazu handlu kością słoniową i innymi częściami ciał słoni oraz samymi zwierzętami. Pamiętaj, nigdy nie kupuj rzeczy wykonanych z kości słoniowej, nie przywoź takich pamiątek z dalekich podróży. Jest to nie tylko nielegalne, a w dodatku produkty te okupione są śmiercią zwierząt. 

SPOTKANIE ZE SŁONIEM W TAJLANDII:


CIEKAWOSTKI O SŁONIACH:
1. Czy wiesz, że dorosły osobnik słonia afrykańskiego potrafi ważyć nawet 6 ton. Jest to tyle co 6 samochodów ważących każdy jeden tonę lub 3 małe ciężarówki. Bez wątpienia jest to najcięższy ssak na świecie.
2. Małe słoniki ssą swoją trąbę, tak jak dzieci ssą kciuk. Jest to bez wątpienia odruch wyuczony jeszcze w łonie matki.
3. Gdy zobaczysz słonia przy wodopoju, powinieneś wiedzieć, że słoń za jednym razem potrafi wypić nawet 5 litrów wody.
4. Trąba słonia nie ma kości, dlatego jest tak wiotka i plastyczna. Słoń potrafi nią unieść nawet do 400kg.
5. Słonie uwielbiają wodę, taplanie się w niej i nurkowanie jest to dla nich istny raj, warto również zaznaczyć, że ochładzają się w ten sposób. Lecz zbyt długie posiedzenia w wodzie powodują u słoni choroby stawów.
6. Trąba słonia jest niesamowicie sprawna, potrafi on podnieść nią nawet źdźbło trawy. Mimo tego, że jest ciężka idealnie się nią posługuje i z niej korzysta.
7. Słonie cechują się grubą skórą, lecz nie daj się zwieść. Są one tak wyczulone na dotyk, że rozpoznają w moment użądlenie owada.
8. Młode słoniątko, które przyszło dopiero na świat, waży ok. 100kg. Lecz bez problemu staje na nogi i wędruje śmiało za mamą. Początki bywają trudne, lecz nie zajmuje im to roku jak w przypadku próby nauki chodzenia dzieci.
9. Słonie mają niesamowitą pamięć. Są w stanie rozpoznać twarze osób, które widziały kilka lat temu. Jest to ich sztandarową cechą. Więc jak zamierzasz odwiedzić słonie, zachowuj się do nich w sposób należyty, a na pewno dobrze Cię zapamiętają.
10. Wiek słonia może osiągnąć od 50-70 lat, najdłużej żyjący słoń miał 86 lat jak zmarł i nazywał się Lin Wang. Zmarł on w 2003 roku.
11. Słonie to małomówne zwierzęta, najpowszechniejszym dźwiękiem jaki wydają jest ten z użyciem trąby. Wtedy chcą zaznaczyć, że są zdenerwowane i czują się zagrożone.
12. Stykanie się trąbami dwóch słoni jest niesamowicie ważny, w taki sposób okazują one sobie miłość, troskę i zainteresowanie. Starsze osobniki wykorzystują trąbę również do tego, aby szkolić małe i młode słonie.
13. Czy wiesz, że słonie płaczą? Są to bardzo czułe i delikatne zwierzęta. Po stracie swojej rodziny płaczą oraz udają się w miejsce pochówku by oddawać hołd swoim zmarłym.
14. Słonie mogą być leworęczni i praworęczni. Wszystko zależy od tego jaką stronę dany słoń preferuje.
15. Słonie porozumiewają się ze sobą na odległość za pomocą sygnałów sejsmicznych, uderzają o ziemię odpowiedni dźwięk swoimi stopami. Dzięki temu nawet na odległość mogą poinformować siebie o niebezpieczeństwie, które może czyhać na nich w każdej chwili.
16. Słoń w ciągu 5 minut jest w stanie wypić odpowiednik całej wanny wody.

Te sympatyczne zwierzęta są również bohaterami 

bajek animowanych.

Jeżeli zainteresuje Was fabuła proponowanych poniżej filmów, 

zapraszamy do oglądania.

👀👀👀

1. Słoń Benjamin:

2.Słuchowisko MAŁY UPARTY SŁOŃ:


3. Zwiastun przepięknego filmu animowanego Dumbo:

 
4. Bajka Słoń i Mrówka:

ZABAWY PLASTYCZNE:

Słoń z odbitej ręki.
Jak go wykonać?
1. Pomaluj swoją rączkę farbą plakatową 
2. Odbij pomalowaną rękę na papierze 
3. Odwróć kartkę, dorysuj słonikowi oczy, uszy i ogon. 

Słonik z rolki po papierze:
1. Rolkę papieru pomaluj niebieską farbą
2. Na dole rolki wytnij nóżki
3. Doklej oczy i trąbę, możesz wykonać ją z papierowej harmonijki
4. Wytnij z niebieskiego papieru duże uszy słonia i mały ogonek. Doklej w odpowiednie miejsca.


Maska słonia z talerzyka papierowego:
1. Pomaluj talerzyk szarą farbą.
2. Wytnij w odpowiednim miejscu otwory na oczy
3. Trąbę i uszy wytnij z kolorowego papieru 
4. Maskę możesz zamocować na gumkach lub na patyczku.


Zobacz jak wykonać zakładkę do książki w kształcie słonia:


Zabawka logopedyczna: Słoń z ruszającą się trąbą:


Słonik z balona:



Sprawdź swoją wiedzę o słoniach klikając w poniższy link
👇👇👇