MIĘDZYNARODOWY
DZIEŃ PIELĘGNIAREK
DZIEŃ PIELĘGNIAREK
12 MAJA
12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Pielęgniarki na całym świecie codziennie zmagają się z trudnościami towarzyszącymi opiece nad pacjentem.
Historia Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek
Data 12 maja nie została wybrana przypadkowo. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki ustanowiono bowiem w rocznicę urodzin twórczyni pielęgniarstwa Florencji Nightingale, która była inicjatorką pierwszej szkoły pielęgniarskiej na świecie. Urodzona w 1820 roku pielęgniarka na potrzeby pracy swojej oraz przyszłych pokoleń opracowała teorię pielęgnowania pacjentów, a także zapoczątkowała profilaktykę chorób zakaźnych. Jej umieniem nazwano medal, który obecnie wręczany jest pielęgniarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom z całego świata za wybitne działania na rzecz ratowania życia drugiego człowieka.
Pielęgniarstwo pediatryczne jest dziedziną niezwykle trudną, wymagającą pokładów cierpliwości i zrozumienia wobec małych pacjentów. „Największą przyjemnością w zawodzie pielęgniarki pediatrycznej jest uśmiech, ten błysk w oczach, kiedy z kryzysu dziecko odzyskuje swoją energię i ogrom radości” – o specyfice pracy z maluchami opowiadają pielęgniarki.
Cechy dobrej pielęgniarki
Ponadto dobra pielęgniarka powinna cechować się takimi cechami jak: sumienność, dokładność, cierpliwość, ale też empatia i opiekuńczość, umiejętność nawiązywania kontaktów oraz właściwego postępowania z ludźmi.
Na czym polega praca pielęgniarek?
Do głównych obowiązków należą między innymi: podawanie leków, tlenu, zmieniane opatrunków, asystowanie lekarzowi podczas operacji, przygotowanie chorych do badań i zabiegów, wykonywanie podstawowych pomiarów (mowa tutaj głównie o temperaturze oraz ciśnieniu krwi), informowanie lekarza o możliwych nieprawidłowościach, pomaganie pacjentom w podstawowych czynnościach dotyczących higieny osobistej, sporządzanie kompleksowej dokumentacji (karty choroby).
Dziś śmiało można stwierdzić, że model osobowy współczesnego pielęgniarstwa nie zatraca swoich korzeni, lecz wręcz czerpie z nich najważniejsze zasady, cechy które codziennie stosuje w pracy zawodowej z drugim człowiekiem. Przed pielęgniarstwem otwierają się coraz to nowe ścieżki rozwoju, pięknem jest jednak nie zatracanie podstawowych wartości: profesjonalizmu, charyzmy z działaniu oraz poszanowania dla drugiego człowieka i jego godności.
Stwórz swój własny stetoskop
Stetoskop to przyrząd używany przez lekarzy i pielęgniarki. Wysłuchuje się nim bicie serca i puls. Bicie naszego serca powoduje, że membrana zaczyna drgać i drgania te przekazuje do naszych uszu. Lekarz może wysłuchać, czy serce pracuje prawidłowo. Dzisiaj spróbujemy sobie zrobić sami taki prosty stetoskop.
Potrzebne materiały:
- drut,
- wężyk,
- taśma klejąca,
- dwa drewniane patyczki,