Międzynarodowy Dzień Jednorożca 9 kwietnia 2021 r.
Dzień jednorożca to najradośniejszy dzień w roku. Święto powstało jako alternatywa dla Blue Monday czyli najbardziej depresyjnego dnia w roku. Współcześnie jednorożce są symbolem dziecięcej radości, tęczowych kolorów. Podbiły świat nie tylko dzieci ale i dorosłych- uwielbienie dla tego mitycznego stworzenia opanowało cały świat. W sklepach znajdziemy mnóstwo gadżetów z motywem jednorożca: kolorowe notesy, zabawki, ubrania, dekoracje, opakowania kosmetyków. Warto ten radosny dzień uczcić piekąc tęczowe babeczki, zakładając różowe okulary lub korzystając z naszych kreatywnych pomysłów:
Skąd się wzięły jednorożce?
Jednorożce narodziły się w greckich legendach. W starożytności wierzono, że jednorożce żyły w odległym egzotycznym kraju jakim wtedy dla Europejczyków były Indie. W tamtych czasach uważane były za potężne i groźne zwierzęta. W średniowieczu natomiast wizerunek jednorożca czerpano z pewnych interpretacji Biblii. Jednorożce pojawiają się w literaturze np. w Harrym Potterze. Bajki takie jak My Little Pony również oparte są na tych mitycznych stworzeniach.
– klej
– pompony
– czarny pisak
– brokatowy papier kolorowy – różowy i złoty
Potrzebne materiały:
– rolki po papierze toaletowym
– kolorowe papiery
– dobry klej
– kolorowe włóczki
– czarny pisak lub gotowe plastikowe oczka do naklejenia
– kawałek brokatowego papieru lub na przykład złoty drucik kreatywny
– nożyczki
Jak zrobić jednorożca:
Rolki po papierze toaletowym owijamy kolorowym papierem i przyklejamy klejem.
Odcinamy nadmiar papieru z góry i dołu tubki.
Z kolorowych włóczek robimy ogon i grzywkę jednorożca. Nawijamy wełnę na tubkę – długość wełny nawijanej wzdłuż na rolkę jest idealną długością ogona, a wełna nawijana w szerz na rolkę to długość idealna na grzywkę. Górę zabezpieczamy kawałkiem włóczki, a na dole rozcinamy wełnę tak by powstał „frędzelek”. Następnie przyklejamy mniejszy frędzelek wewnątrz tubki tworząc grzywkę jednorożca, a większy z tyłu tworząc ogon. Z kolorowych papierów wycinamy uszka i wklejamy do tubek, a następnie z brokatowego papieru wycinamy róg i także wklejamy klejem do środka (nie jest to łatwe, trzeba przyznać). Doklejamy oczka. I już! Jednorożec jak żywy!
Jednorożec-łapacz snów
źródło:https://www.edufit.pl
Potrzebne materiały:
tekturka
-bibuła w różnych kolorach
-nitka
-nożyczki
-klej
Wykonanie łapacza snów - krok po kroku
- 90 g miękkiego masła
- 80 g drobnego cukru
- 1 duże jajko
- łyżeczka ekstraktu waniliowego
- łyżeczka ekstraktu z cytryny (nie mylić z olejkiem) ewentualnie łyżeczka startej, wyparzonej skórki i łyżeczka soku z cytryny
- 200 g mąki pszennej
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia
- ½ łyżeczki soli
Składniki:
320 g mąki pszennej
65g cukru
30 g świeżych drożdży
3 żółtka
125 ml mleka
80 g masła
szczypta soli
olej do smażenia
2 szklanki cukru pudru
2 łyżki mleka
kwasek cytrynowy
200 g masa cukrowa
kolorowe barwniki spożywcze
20 bezików
pisak czarny jadalny
kolorowe posypki
złoty barwnik spożywczy
Sposób przygotowania:
1. Rozpuszczamy drożdże w letnim mleku i dodajemy łyżeczkę cukru i mąki. Mieszamy i zostawiamy na ok 15 min do wyrośnięcia.
2. Do przesianej mąki dodajemy rozczyn, żółtka, szczyptę soli i rozpuszczone masło. Wyrabiamy gładkie, elastyczne ciasto. Odstawiamy na ok godzinę do wyrośnięcia.
3. Wałkujemy na grubość ok 1 cm i wycinamy krążki o średnicy ok 8 cm i w środku małe ok 1,5 -2 cm. Przykrywamy ściereczką do wyrośnięcia.
4. Smażymy partiami na głębokim oleju na złoto. Układamy na kratce.
5. Cukier puder ucieramy z wrzącym mlekiem z dodatkiem kwasku cytrynowego. Zanurzamy w nim donutsy i układamy na kratce.
6. Wykonujemy ozdoby z masy cukrowej: skręcamy 2 wałeczki na rogi i malujemy na złoto. Mocujemy na wykałaczce. Robimy uszy i również mocujemy za pomocą wykałaczki. Układamy beziki na grzywę i drobne dekoracje z masy cukrowej: różne kolorowe kwiatki oraz posypki. Oczy robimy jadalnym pisakiem. Smacznego!